Termin: 28.10.2024 r. (Poniedziałek)
Forma: Online na żywo
Godzina: 9:00 – 11:00
Cena: 300 zł/os. (Możliwość płatności teraz lub po szkoleniu)
Koszt zawiera:
📚 Materiały szkoleniowe
📃Zaświadczenie na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli.
*Oferujemy opracowanie standardów ochrony małoletnich dostosowane do zasad funkcjonowania Państwa placówki.
*Zachęcamy do zamówienia Rady szkoleniowej w dogodnym terminie (koszt ustalamy indywidualnie).
Zadzwoń – 796 686 600
Przepisy dotyczące wprowadzania standardów ochrony małoletnich oraz kontroli ich wprowadzania weszły w życie 15 lutego 2024 roku. W praktyce oznacza to, że standardy należy opracowywać i wdrażać od 15 lutego 2024 roku. Warto podkreślić, że standardy powinny być opracowane i wdrożone do 15 sierpnia 2024 roku (art. 10 ustawy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606).
Pracownicy szkół i przedszkoli powinni być solidnie przygotowani nie tylko w zakresie rozpoznawania symptomów i sposobów reagowania na przemoc stosowaną wobec dziecka, ale także powinni mieć odpowiednią wiedzę merytoryczną – znać przepisy prawa i wynikające z nich obowiązki. Przede wszystkim jednak powinni być świadomi swojej roli i działać w zakresie swoich zadań i kompetencji.
- Jakie działania powinien podjąć nauczyciel w razie podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone?
- Czego nie robić w przypadku podejrzenia stosowania przemocy wobec dziecka?
- Kiedy reagować na podejrzenie stosowania przemocy wobec dziecka?
- Które organy i instytucje zawiadamiać?
- Jakie są zadania dyrektora?
ADRESACI: Wszyscy pracownicy placówek oświatowych.
CEL SZKOLENIA: zapoznanie uczestników z obowiązującymi zapisami prawa i procedurami interwencyjnymi wobec dziecka – ofiary przemocy – Niebieska Karta
KORZYŚCI:
Uczestnicy szkolenia:
- Zaplanują działania zgodnie z procedurami interwencyjnymi.
- Poznają podstawowe informacje na temat przemocy wobec dziecka i jej symptomów oraz obowiązujących zapisów prawa i procedur związanych z rozpoznaniem w placówce oświatowej przypadku krzywdzenia dziecka.
- Przeanalizują obowiązujące ustawodawstwo oraz standardy ochrony dziecka.
PROGRAM:
- Przedstawienie i przybliżenie obowiązujących przepisów prawa związanych
z ochroną małoletnich przed krzywdzeniem. - Zadania i obowiązki pracowników oświaty wynikające z nowych regulacji prawnych.
- Przegląd standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
- Zaprezentowanie i omówienie przykładowej dokumentacji obowiązującej szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w związku z wprowadzeniem standardów ochrony dzieci.
- Wskazanie skutecznych rozwiązań dotyczących wdrożenia standardów ochrony małoletnich adekwatnie do potrzeb szkoły, przedszkola i placówki oświatowej.
- Procedury postępowania i interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci. Dokumentowanie podejmowanych działań.
- Omówienie procedury Niebieskie Karty.
- Pytania i odpowiedzi:
Prowadząca: Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk – dyrektor EUREKA Centrum Kształcenia, trener oświaty, mentor i coach. Specjalizuje się w prawie oświatowym, metodyce nauczania i educoachingu. Posiada w tym zakresie wszechstronne kompetencje poparte doświadczeniem zawodowym – nauczyciel dyplomowany, polonistka, wieloletni dyrektor szkoły oraz wizytator w kuratorium oświaty.
Wykładowca akademicki UMCS w Lublinie i prelegentka konferencji oświatowych. Edukacja jest jej pasją – od lat wspiera nauczycieli oraz dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w rozwijaniu ich potencjału dydaktycznego, merytorycznego i mentalnego.